Měsíc Říjen

Co se událo v měsíci říjnu v naší Mateřské škole?

POCHOD BROUČKŮ

Naší tradiční oblíbenou akci v naší vesnici je POCHOD BROUčKů alias lampionkový průvod, k vůli starším dětem někdy nazýván pochod strašidel. “Staršáci už si totiž na broučky hrát nechtejí ale představa oslavy v duchu zahraničních tradic jako Haloween je stále láka.

U Fabiánu se ve startovní stanici shromáždilo více než 200 lidí, včetně babiček, maminek sestřiček apod. Průvod prošel tradiční stezku přes vesnici okolo kravína a směroval k naší Mateřské škole, která je na broučkový den největší atrakcí. Mateřská škola byla vyzdobena ochotnými učitelkami ze staršího oddělení a pod jejíma rukama se proměnila v zářivé království světýlek. Atmosféru dotvořili bubáčci a podzimníčci které každoročně děti vyrábějí doma s rodiči z různých přírodnin. I kořen stromu rázem ožije pod rukama tvořivého rodiče, který mu přidělá oči z kaštanů a ruce z šišek! Strašáčci nejrůznějších druhů vytvořeni od vydlabaných dýní přes kořeny stromů až po drivená polena, s doplnky žaludů, kaštanů, podzimních listů, trav, jehličí, řezin, proutí svitili očima, ušima i hlavou!

Průvod pokračoval svou trasu do místního kulturního domu kde na ně čekal kouzelník. Ale ani to nebyl konec užasného večera….Na děti čekala v mateřské škole noc plná napětí, světýlek a povídání o broučcích. Ano, ti nejodvážnější opravdu ztravili noc bey maminky s paní učitelkama ve školičce v broučkovém domečku. Večer si zapálili každý svou lampičku jako pravá světluška a posílali světluškám a broučkům přáníčka na dobrou noc a na dlouhou zimu.

 

Poznávání druhu stromů a podzimních plodin ve volné přírodě....

Ríjnové počasí jinak ještě umožnilo dětem krásné výlety do přírody a do lesa, s poznáváním druhu stromů a podzimních plodin ve volné přírodě. Naše děti poznaji jeřabiny, šípky, některé druhy hub a mnoho druhů stromů lesnich i ovocných , jejich listů i jejich plodů. V mateřské škole jsme pracovali s plody, hlavne s jablíčky jsme se vyřádili při strouhání a pečení štrůdlu, krájení jablek na sušení a těíšíme se, že budeme křížaly cucat celou zimu.

 

Staráme se o zahradu a tvoříme Ještěrkovník

Díky pěknému počasí jsme mohli ještě zapojit děti do podzimních prací na zahradě, v rámci  osvojování si poznatků o přírodě a učení jak se mame starat o naši novou eko zahradu. Děti už vědí že se musí zhrabat listí a že stromečky se sadí na podzim. Take vědí, že  záhonky se připravují pro rostlinky již na podzim. Pro ježka děti postavily domeček z listí a pro ještěrky vytvořily kamenovou skalku, aby se ješteřičky mohly vyhřívat na sluníčku. Hrabáním, nošením listí a kamenů se děti přesvedčily že zahradnická práce je pěkně fyzicky náročná.

Měsíc říjen jsme zakončili pouštěním draků, na našem místním kopci “zuberáku.”

A náš drak vyletěl až do oblak!

 

10.11.2013

Autor článku : Pavlína Parks, učitelka MS Vidče

,, ODPOLEDNE S MÝMI RODIČI ”

23.9. 2013 PRVNÍ TVŮRČÍ DÍLNIČKA V PŘÍRODNÍ ZAHRADĚ MŠ VIDČE

,, ODPOLEDNE S MÝMI RODIČI ”

 

Ani nevlídné počasí neodradilo naše nejochotnější rodiče
a prarodiče, aby se spolu s našimi dětmi podíleli v pondělí 23.9.2013 na dokončení naší přírodní  zahrady.

V zelené učebně proběhla naše první společná akce. První stanoviště vedla p. uč. Pavlínka, která měla na starosti  malování
a  výrobu dřevěných  muchomůrek, na druhém stanovišti proběhla  výroba dřevěných zvířátek  z kulatiny  na plot za pomocí paní Alenky Sušňové a  třetí stanoviště dostala  na starost maminka Kateřina Cábová, která se svými dcerami  dokončovala  ,,koutek sluchu”  -  zvonkohry, jejíž malé části jsme si vytvořili s dětmi na škole v přírodě a druhou zvonkohru dokončila  bambusovými tyčemi. No, a kdo neměl  chvíli  co na práci, tak vyráběl ruličky s bambusovými tyčinkami do hmyzího hotelu. Tatínci měli své stanoviště kousíček opodál, protože potřebovali více místa, aby vrtačkami do špalků připravili úkryty pro hmyz. Bylo moc hezké pozorovat , jak dohlíží nad svými  ratolestmi , které vrtačkami připravují ,,postýlky” pro broučky.

Hmyzí hotel, jež svou neobvyklou vizáží zdobí naši zahradu byl nejpopulárnějším stanovištěm snad i proto, že se mu během naší práce  do něj začal stěhovat hmyz. Děti našly mravenečky, brouky, včeličky a jiný hmyz a samy je do předvrtaných okýnek zastrkovaly a tím vítaly první hosty v hmyzím hotelu. Červené muchomůrky,  které děti samy barvily a za pomoci tatínků
a dědečků instalovaly do země -   atraktivně ozdobily celou zahradu a oživily tak již podzimní blátivé přírodní prostředí.

Děkujeme tatínkovi od Matýska Poláška, tatínkovi a mamince od Marečka Pastora, mamce a taťkovi od Davídka Bitaly a taky dědovi Bitalovi, rodičům od Pepíka a Vendy Randýska, tatínkům od Markétky Zetochové a Kubíka Pavlíčka, mamince od Klárky Sušňové, mamince od Julinky Cábové, dědečkovi od Lilinky Parks a ostatním rodičům,  kteří se účastnili a trávili kvalitní čas nejen s námi,  ale hlavně se svými dětmi - děkujeme za ochotu, přízeň a podporu naší školičky.

Děkujeme paní starostce Štěpánce Mikulenkové, p. místostarostce –Mileně Dudové za vstřícnost k celému projektu této zahrady, za uvolnění svých pracovníků, kteří dokončili poslední úpravy zahrady – vyvýšené záhony, o  které se  určitě v jarním období budou už děti starat a sledovat jak např. roste hrášek, mrkev apod…

V neposlední  řadě děkujeme paní ředitelce Hance, která tuto ,,přírodní zahradu” pro naši obec  vybudovala  - spíš měla vizi, kterou dotáhla do konce a připravila realizační tým. Je to prostor, který bude krásnou přírodní součásti naší obce a názornou pomůckou naším dětem, které se v dnešním světě techniky ztrácejí a na přírodu zapomínají. Těšíme se, že naše ,,zelená učebna
a zahrada bude vynikající učební pomůckou nejen pro naši školičku, základní školu, ale i nás  všech občanů Vidče a další generace dětí.

Autor článku: Pavlina Parks,

Učitelka MŠ Vidče

25.9.2013

VÁŽENÍ OBČANÉ OBCE VIDČE

VÁŽENÍ OBČANÉ OBCE VIDČE,

ráda bych Vás seznámila s naším projektem ,,Učení a zábava, to je naše zahrada“, na kterou jsme díky projektu napsaného p. Ing. Daliborem Válkem z Dolní Bečvy a projektantkou Ing. Petrou Novákovou z Brna získali z Nadačního programu ,,Pro budoucnost“ Nadace OKD 250.000,- Kč, čímž jsme díky zřizovateli Obce Vidče a zastupitelům dostali souhlas k úpravě a budování pozemku. Celý projekt byl napsán tak, aby vše co zde bude vybudováno, mohli využít nejen naše děti z MŠ, ale i děti ze ZŠ a doufám, že to využijí i občané z Vidče, kteří si přijdou zapůjčit knihy do místní knihovny. Náš sen je i to, aby si děti, či občané vzali knihu, časopis a šli si do zahrady v klidu posedět, zarelaxovat s posezením třeba i u kafíčka nebo čaje na místní terase či v zelené učebně!

Ke konci května 2012 jsme se dozvěděli, že projekt byl úspěšně schválen a v červenci nám bylo zasláno 125.000,- Kč, z kterých byla vybudována nejen ,,zelená učebna“, která by měla sloužit k různým výchovným programům pro MŠ, ale i pro děti ze ZŠ a pro Vás občany Vidče. Na její střeše budou nasazeny rostlinky, které střechu pěkně rozjasní.  Dále bylo zakoupeno dřevo na zastřešení pískoviště a byla zafinancována projektová dokumentace. Celkové náklady byly za 87.000,- Kč.  Do konce února p. ředitelka Hana Crhová zpracovala průběžnou zprávu, která byla v březnu 2013 schválena a bylo nám zasláno dalších 75.000,- Kč.  Tyto peníze se nám už pomaličku kutálí a buduje se.  Za 53.000,-  Kč je zafinancován mobiliář – tj. lavičky, stoly, které budou nejen v zelené učebně, ale i po celé ploše zahrady. Za 32.000,- pan Ing. Válek uskuteční výsadbu rostlin, stromů atd…také zde bude geologický koutek, jezírko – jen mělké, hmyzí domeček / hmyzí hotel/, který by měl přilákat různé druhy hmyzu, dále zvonkohra, kterou si s pomocí maminky Katky Cábové – keramičky děti vytvořily samy na škole v přírodě. K tomu jsme vytvořili i pítko pro ptáčky a nádherné ptačí hnízda, které v nejbližší době pověsíme na kaštan a břízu. Na letošní škole v přírodě jsme zase tvořili truhlíky do zelené učebny a další děti vytvářely s pomocí maminky Alenky Sušňové zvířátka z kulatiny, které nám už zdobí plot MŠ. Další kolečka máme nachystané, tak doufám, že se nám podaří tvořit další a další zvířátka!

Z dalších nákladů bude ještě vybudování schodů od terasy knihovny pod balkon, vyvýšené záhony, kde s dětmi budeme pěstovat např. mrkev, hrášek, jahody či jinou zeleninu.

Informační tabule Vás budou informovat o dění v MŠ a budou zde vyvěšeny reklamní transparenty.

Velká a malá brána byla financována z peněžních darů od rodičů /2011-2012/-12.000,- Kč Bukovjanovi, Baslovi, Bosákovi, Ondřejovi, Randýskovi, Žitníkovi,Bařinovi, Pavlíčkovi, Bahnerovi   a firmy REVIMONTs.r.o. Moc děkujeme!!! Rovněž panu Macečkovi z Horní Bečvy za zhotovení obou valašských bran a panu L. Dorňákovi za dodání valašských šindelů.

Také bych chtěla poděkovat těm, kteří už nám pomohli nejen finančně, ale i svou prací, pílí, ochotou, protože bez Vás by se nám to nepodařilo dát do té podoby – jak to dnes vypadá.

Ukončení projektu mělo být 14. 7. 2013, ale jelikož se prodloužila práce kanalizace a hlavně naše připojení na kanalizaci a potom i naše povětrnostní podmínky nám nepřáli pokračovat, tak jsme zažádali o změnu termínu ukončení.

Po telefonické domluvě s Nadací OKD nám bylo vyhověno k datu 15. 9. 2013.

 

Děkuji: zřizovateli Obce Vidče, rodičům, p. Bahnerovi, rodině Mandulových – dřevo, kámen,

P. Bitalovi, Sušňovi, R. Machulovi /st., ml.,/,fm. Revimont s.r.o., p. Vaculínovi a

p.Śoukalovi, Drdovi – dřevo, Jirkovi Kramolišovi, p. Prasličákovi, p. Baslovi - odstranění a

přesun telefon.sloupu, p.Randýskovi –hlína, štěrk apod., Švecovi–vodní rostlinky, Fojtíkovi,

Bitalovi, Pavlíčkovi, Zetochovi, Cábovi, Fůskovi – Valčíkovi, Žitnikovi, Lunterovi,Vaníčkovi,

Polčákovi, Nerádovi, Burovi, Randusovi, Onderkovi, Vičanovi, Pavelovi, fm Fabián a synové, a

všem rodičům, kteří nám pomohli při všech brigádách v letech 2009 – 2013.

Děkuji  i panu Zdenkovi Valovi, který je nám přidělený  z obce na celou dobu  budování

zahrady a pomáhá nám i v různých opravách hraček, interiérů MŠ.

ZÁROVEŇ BYCH CHTĚLA POZVAT VŠECHNY OBČANY NA MALOU BRIGÁDU, KTERÁ SE USKUTEČNÍ V PÁTEK 19. 7. 2013 PO CELÝ DEN. JELIKOŽ BYLO TŘEBA DÍKY KANALIZACI A RŮZNÝCH VÝKOPŮ UPRAVIT TERÉN, TAK POTŘEBUJEME VYBRAT KAMENY. MŮŽETE PŘIJÍT KDYKOLI – BRIGÁDA JE OD RÁNA 8 – 18.oo HODIN. SAMOZŘEKMĚ, POKUD BY MĚL NĚKDO CHUŤ PŘIJÍT I V JINÝ DEN – PRÁCE SE NAJDE!/natírání, hrabání apod./

S celým projektem se můžete seznámit na našich webových stránkách – www.msvidce.cz. Samozřejmě, že za 250.000,- Kč bude vybudováno to nejdůležitější. Celý projekt má daleko větší hodnotu! Já jen doufám, že se nám postupem času díky Vám, dalším akcím, projektům podaří celou zahradu dobudovat do té podoby, která je rozpracována v projektové dokumentaci.

Děkujeme Nadaci OKD za schválení grantu a za poskytnutí finančního příspěvku 250.000.- Kč.

Hana Crhová, ředitelka MŠ

Nový školní rok 2013/2014

Vážení rodiče,
vítáme všechny nové děti ve školním roce 2013/2014.
Mateřská škola Vidče zahajuje provoz 2.9.2013 v 6.30.
Dne 3.9. 2013 v 9.00 přijede za dětmi divadlo do MŠ. Zveme i děti, které nastoupí v průběhu roku.

Ve čtvrtek 5.9.2013 proběhnou v 15.00 v MŠ třídní schůzky! Pro nové rodiče-účast nutná, dostanete všechny potřebné informace ohledně školného, stravování a organizace MŠ.


Přejeme Vám všem poklidný vstup do nového školního roku a těšíme se na dobrou spolupráci s Vámi.

Desatero vzkazů rodičům od jejich dětí

1. Nerozmazlujte mě.

Vím dobře, že bych neměl dostat všechno, oč si řeknu-já vás jen zkouším.

2. Nebojte se být přísní a pevní.

Mám to raději-cítím se tak bezpečnější.

3. Nedovolte, abych si vytvořil špatné návyky.

Musím spoléhat na Vás, že je včas odhalíte.

4. Nedělejte ze mě menšího, než jsem.

Nutí mě to, abych se choval nesmyslně jako „velký“.

5. Nehubujte, nenadávejte nedomlouvejte mi na veřejnosti.

Daleko víc na mě zapůsobí, když se mnou promluvíte v klidu a soukromí.

6. Nevnucujte mi, že mé chyby jsou těžké hříchy.

Nabourává mi to můj smysl pro hodnoty.

7. Nenechte se příliš vyvést z míry, když řeknu, že vás nemám rád/a.

Nejste to vy, koho nenávidím, ale vaše moc, která ohrožuje.

8. Nevěnujte přehnanou pozornost mým drobným poraněním a bolístkám.

Dokážu se s nimi vyrovnat.

9. Nechraňte mě přede všemi následky mého jednání.

Potřebuji se někdy naučit snášet obtíže a bolest.

10. Nesekýrujte mě.

Musel bych se bránit tím, že budu „hluchý“ a budu dělat mrtvého brouka.

11. Nedávejte ukvapené sliby.

Pamatujte si,že se cítím mizerně, když se sliby nedodržují.

12. Nezapomeňte,že se nedokážu vždycky vyjádřit tak, jak bych chtěl.

Nejsem proto někdy zcela přesný a nebývá mi rozumět.

13. Nepokoušejte nadměrně mou poctivost.

Dostanu strach a pak lžu.

14. Nebuďte nedůslední.

To mě úplně mate.

15. Neříkejte mi,že mě nemáte rádi.

I když někdy dělám příšerné věci.

16. Neříkejte,že mé obavy a strach jsou hlouposti.

Pro mne jsou hrozivě skutečné a hodně pro mě znamená, když se mi snažíte.

17. Nesnažte se mi namluvit,že jste dokonalí a bezchybní.

Hrozně mě šokuje, když zjistím,že to tak není.

18. Nikdy si nemyslete,že je pod vaši důstojnost se mi omluvit.

Po upřímné omluvě se můj vztah k vám stává ještě vřelejší.

19. Nezapomínejte,jak rychle dospívám.

Je to určitě těžké, držet se mnou krok, ale prosím–snažte se.

20. Nezapomeňte, že nemohu dobře vyrůst bez spousty lásky a laskavého porozumění.

Ale to vám nemusím říkat, že ne?

Kontakt MŠ Vidče

Mateřská škola Vidče

Vidče 460

756 53

 

email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

telefon MŠ: +420 571 655 035

Nový telefon MŠ: +420 607 031 901

telefon p. ředitelka: +420 725 947 033

Přijímání dětí pro rok 2013/2014

Více článků...