ŠKOLA V PŘÍRODĚ 1.-4. června, 2020

Letos, jako každoročně se staršáci zúčastní školy v přírodě.

Pobyt proběhne ve dnech 1.6.-4.6. 2020 v Penzionu Valaška Ve Valašské Bystřici.

Cena včetně ubytování a jidla bude upřesněna. Podrobné info dostanete v emailu.

Plavání

Plavání Letos začíná 22.4.2020

Budeme jezdit každou středu soukromým autobusem po dobu 10 týdnů na plavecký výcvik do Rožnova pod Radhoštěm na plavecký bazén, v době od 12.00  hodin. Návrat do Vidče je zhruba kolem 14:15 hodin. Plavání není povinné, pokud se zapíšete, částka je nevratná. Platí se za lekce a autobus, detaily budou upřesněny v emailu.

DIVADLO CHAOS

dne 22.4. se starší třída sluníček zůčastní divadelního vystoupení Chaos v kulturním domě Vidče. Je to akce "Děti Dětem!" Děti z Valašské Bystřice předvedou našim dětem divadlo.

Soutěž Mateřinka 12.3.2020

Dobrý den vážení rodiče,

Předškoláci ze staršího oddělení nacvičují vystoupení na téma "Já jsem taky popelář", se kterým se budou účastnit soutěže Mateřinka. Mateřinka je hudební soutěž ve 5 min vystoupeních mezi mateřskými školami na různá témata. Soutěž se koná ve Valašském Meziříčí, proběhne dne 12.3.2020 v 15 hodin. Děti pojednou hromadně soukromým autobusem z mateřské školy s paní učitelkami již ve 13 hodin. Chtěli bychom Vás poprosit o spolupráci  v této věci, děti se s námi ten den zdrží déle. Veškeré detaily budou upřesněny v emailu.

Leden v Mš

Měsíc leden s Karnevalem

V měsíci Lednu se staršáci zůčastnili Výtvarné soutěže,  ZIMA NA VALAŠSKU, kterou pravidelně vyhlašuje Středisko volného času /SVČ/. Naše šikulky byly vylosovány. Mezi vyhodnocenými jsou Verunka Hurtíková a Honzík Mikuda. V prosincové soutěži malování zajíčka, kterou vyhlasil Zverimex Rožmov zase vyhrála cenu Nelinka Petruželová. Blahopřejeme našim talentům.

V lednu k nám také, ikdyž poněkud brzy, zavítal pan Karneval. Snažíme se vždy vyjít vstříc rodičům a udělat karneval ve stejném týdnu jako obec, aby se půjčování masek neprodražilo.V mladším oddělní Berušek paní učitelky Jitka ŽABKA a Alenka ŠAŠEK připravily dětem jako každoročně krásný program. “Na karneval se děti vždy moc těší”, popisují paní učitelky  atmosféru příprav v Beruškách. Vždyť alespoň na jeden den se děti mohou stát vysněnou princeznou, vílou, pirátem…Předem si děti užívaly těšení náležitou přípravou. Vybarvovaly masky, lepily legrační šašky, pomáhaly s veselou výzdobou třídy. Nejmenší děti se teprve dovídaly co slovíčko karneval znamená, na co se mají těšit. Velkou radost měly z množství nafouknutých balónků.  se začaly v malé třídě scházet děti v maskách s rozzářenýma očima: “Jestlipak mě paní učitelka pozná?” Promenádou na lavičce se tak představila motýlková víla, malá čarodějnice, princezna, i karkulka. Přestože masek moc nebylo, protože nás v Mš přepadly nemoci, děti si to stejně užily. Děti si užily zábavných i soutěživých her. Navštívili jsme také kamarády předškoláky, staršáky ve třídě Sluníček.

“Krásné masky pojďte dál, budeme mít karneval” tak zněla pozvánka na karneval do staršáku. Maškarní rej zorganizoval 3 klaun a Ledová královna. Ve třídě Sluníček se kromě superhrdinů vyskytlo i více tradičních masek jako rytíř, čarodějnice, beruška, princezna, pirát či kočička.Užili si soutěží a tance, foukaní bublinek, házení do kornoutu, skok v pytli a nechyběla oblíbená hra “židličková”. Když přišly na návštěvu do staršáku maškary z menšího oddělení, společně si zahráli a zatancovali balonkový taneček. Všem  rodičům tímto udělujeme velkou pochvalu za přípravu krásných masek. Děti si dopoledne užily, vydováděly se, vypadaly spokojeně a radostně a tak to má být.

Zapsala Bc.Pavlína Parks

Září v MŠ

Zaří září na léto jde stáří, zlaté slunce září…malátně a s únavou…..

Písnička pana Svěráka krásně vystihuje atmosféru prvního školního dne. Léto je sice unavené ale paní učitelky jsou odpočinuté po prázdninách a nabité novou energií a s optimizmem těší se na nové žáčky.

V mladším oddělení, ve třídě Berušek se těšíme se na třídu dětí, které už známe, ale také na nováčky. Pro ty nebývá vstup do školky jednoduchou záležitostí, ale naopak velkým životním krokem. Z bezpečného prostředí domova, z blízkosti maminky se mají najednou osamostatnit a vydat se vstříc novým zážitkum. Proto bývají zářijová rána slzavým obdobím. Mít třídu plnou těch nejmenších dětí je pro nás silnou motivací vymýšlet programy, které je naplno zaujmou. Povídáme si, hrajeme divadlo různé hry, zpíváme, kreslíme, cvičíme. Vzájemně se poznáváme a otˇukáváme. Zabydlujeme se v novém prostředí a zvykáme si na jednoduchá pravidla. Koncem září je atmosféra u maličkých berušek radostnější,děti nám začínají více důvěřovat a těší se na hračky a kamarády.

Jana Martinkova

Třída staršáčků čili sluníček se nám letos pochlapila a to doslova, máme tam 22 chlapečků ze kterých jistě brzy vyrostou statní chlapi. Pět princezen se mezi nimi ztrácí a musíme si je hýčkat jako poupátka růží. Třída má sice typický bojovný charakter, hned je z nich komando, hned zase piráti, hned mají meče, nebo je třída plná dopravnich značek a objížďek, ale umějí si i krásně stavit ze stavebnice pony, skládat puzzle, jsou tvořiví a se stavitelských duchem.Děti velmi pěkně uklízí, je vidět že je paní učitelky pěkně naučily v mladším oddělení co se sluší a patří.

Zkusili jsme se tedy už i vydat na první větší výlety. Po jednom vhodném popršeném ránu jsme vyrazili na houby. A co jich tam všude bylo. Děti se nejen učí poznávat houby, ale i les, přírodniny, a vnímají další znaky přírody. Děti se učí překonávat překážky, překračovat houští, bojovat s malináčím které mě drží za nohavici, a všeobecně na nerovném povrchu ydokonalují hrubou motoriku. Věřte, že pro všechny je chůze lesem zajímavá ale pro některé velmi fyzicky náročná vzhledem k tomu, že se v dnešní době jezdi obvykle všude autem.

Poslední týden v září jsme se vzpravili na exkurzi na farmu na Hradisko, podívat se na zvířátka. Tyto výchovně vzdělávací programy nám umožňuje SZTŠ Rožnov. Zajistí nám odvoz, svačinky, a jejich žáci na praxi na statku na Hradisku se pak věnují našim dětem. Děti shlédly prasátka v chlívcích, koníky, kravičky, slepičky, králíčky kočičky a jiné.

Absolvovali jízdu na koníkovi, a mohli si i sednout do traktoru. Tímto věříme, že už v tak útlém věku je třeba vest děti k pozitivnímu vztahu ke zvířatům a přírodě, k uvědomování si přírodních zdrojů a koloběhu potravinového řetězce, potravin, učit je neplýtvat a vážit si lidské fyzické práce. Mise splněna, dětem se líbilo a děti  se unavily.

Září uteklo jak voda a už se těšíme, jestli nám měsíc říjen přinese ještě babí léto, nebo aspoň pěkné počasíčko na stavění podzimníčků, a pochod broučků.

Pavlína Parks

Více článků...