Sklízíme ÚRODU září 2016

V květnu jsme osázeli vyvýšené záhony- viz článek a fotečky níže ( z 23. května)

Podívejte se na naši úrodu nyní, rajčátkům se moc nedařilo protože jsou ve stínku krásných slunečnic, ale stejně jsme moc pyšní. Brambory, hrášek, cibule, rajčátka, slunečnice, kukuřice, ostružiny,pažitka,mrkev, petržel, salát, špenát, lněné semínko, pinambury, a česnek zasazen na příští rok.

Ze sladkých ostružin již máme marmeládu.

 

Ekoškola Vás vítá v novém školním roce 2016/17

Ekoškola Vás vítá v novém školním roce 2016 / 2017

A na co se můžete těšit?

Získejte titul Ekoškola

I tento školní rok mate možnost požádat o mezinárodní titul Ekoškola. Přihlašování k auditu bude probíhat ve dvou termínech: 10. 10. 2016 a 28. 2. 2017

Chlubte se, chvalte se

To, co je pro vás často samozřejmé, může být pro jiné velkou inspirací. Posílejte nám Příklady dobrépraxe z vaší činnosti. Budeme je šířit a inspirovat ostatní školy, žáky a učitele.

Potkávejme se

Pravidelně pro vás pořádáme školení a semináře, podívejte se na náš web www.ekoskola.cz,www.eko-skolky.cz/cz/seminare-skoleni-a-konzultace, kde naleznete termíny všech seminářů. Těšíme se na vás.

Buďte informovaní
Hlavním zdrojem informací pro vás stále zůstává Zpravodaj Ekoškoly, pravidelně vám přijde do emailové schránky třetí týden v měsíci. Pokud by vám Zpravodaj nechodil, Káťa vám ráda poradí jak ho získat:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Napište ji J

Buďme ve spojení a sdílejme naše úspěchy

K šíření dobrých zpráv, novinek, nebo tipů z Ekoškol používáme i Facebook Ekoškoly (facebook.com/EkoskolaCZ). Sledujte nás a nic už nepromeškáte! Nemusíte mít ani účet na FB!

Naše videa uveřejňujeme na www.youtube.com/ EcoschoolCZ- nechte se inspirovat!

Těšíme se na spolupráci a přejeme úspěšné zahájení školního roku 2016 – 2017.

Tým Ekoškoly  - Honza, Simona, Káťa, Jitka, Zuzka, Martina, Iva

Vaříme marmeládu sladký začátek roku 2017

VAŘÍME MARMELÁDU

S Naším ekotýmem jsme začali pilně již od začátku školního roku.

Lahodné ostružiny, které se nám urodily na zahradě jsme otrhali a zpracovali s paní kuchařkou do sladké marmeládky.

Lízání bylo povoleno.


OSLAVA ZÍSKÁNÍ EKO-VLAJKY

Den Země 2016, zasadili jsme strom

 

Země má svátek

Děti v naší mateřince už dobře vědí, že i Země může stonat a že její nemoci zpravidla způsobuje člověk. A tak se učíme zeměkouli pomoci.

Vnímání a poznávání přírody se věnujeme průběžně celý rok. Ale před oslavou Dne Země si navíc připomeneme a hravou formou procvičíme správné třídění odpadu, vysvětlujeme si různé přírodní úkazy, dovídáme se nové poznatky o počasí, zvířatech a rostlinách.

V pátek ožila naše školka velkou slávou, Den Země jsme oslavili parádně. Hned ráno měly děti možnost nechat si pomalovat obličej, a tak se aspoň na chvíli proměnili v rozmanité pohádkové bytosti a zvířátka. O tuto atrakci se postaraly dvě slečny Mgr. Ivana Halamíčková s její kamarádkou Lucií Kovářovou z videčské firmy PONY, která vyrábí dřevěné stavebnice. Posíleni svačinou a informacemi, co nás čeká, jsme se sešli všichni před školkou, společně popřát Zemi všechno nejlepší. ,,Petrklíč, k jaru klíč, co všechno musí otevřít? ´´ zpívaly děti. A právě nalezením správného klíče mohla začít naše poznávací hra, kterou jsme pro ně připravili na našich krásných zahradách. Nejmladší děti v malých skupinkách v doprovodu kluků deváťáků a naši předškoláci zvládaly stanoviště dokonce samostatně.

Šli po trase s různými stanovišti. Tam je netrpělivě vyhlížely děvčata z páté a deváté třídy, aby zadaly úkoly. Procvičovala se obratnost a zručnost, luštily se hádanky o přírodě, skládaly obrázky hmyzu, poznávaly druhy ptáků a zvířat, určovalo se, co do přírody nepatří a jak správně třídíme odpad a jako třešničku na dortu se děti i vozily v táčkách vystlané slámou. I p. ředitelka Hanka si tuto atrakci nenechala ujít.

Odměnou za správnou odpověď byla razítka, která děti dostaly do svých plánků. V cíli obdrželi diplom a medaili.

Na závěr, při sázení stromu, jsme všichni v jednom velkém kole zazpívali písničku a zatančili taneček. ,, Přejeme ti, ať rovně rosteš, abys měl dost deště a sluníčka, aby tě nikdo nezlomil.''

Celé dopoledne se náramně vydařilo. Za dobrý nápad a nelehkou organizaci si zaslouží p. ředitelka Hanka Crhová velkou pochvalu. S p. uč. Pavlínou Parks připravily náměty na stanoviště a celý pg sbor dotvářel další materiály, které byly potřeba / p. uč. Ivanka, Jana, Alenka/.  Také nás potěšila účast  p. starosty Pavla Drdy a paní místostarostky Mileny Dudové s jejími kolegyněmi p. Evou Kramolišovou a Veronikou Gerlovou, které přinesly dětem barevné větrníky a pomohly nám OTEVŘÍT NOVOU ZAHRADU JARNÍM KLÍČKEM!

Skvěle fungovala spolupráce se základní školou, páťáci a deváťáci byli úžasní.

Paní zástupkyně, Evo Mandulová a p. učitelko, Šárko Pavlíčková – DĚKUJEME!!!

A když děkovat, tak nesmím zapomenout na všechny zaměstnance mateřské školy na p. kuchařku Janu, p. Šárku Burovou, které připravily pro děti výborné, chutné chlebíčky, perník a čaj, které dětem po celou dobu nabízely. Děkujeme i p. knihovnici  Božence Zajícové, která se postarala a vytvořila stanoviště v knihovně. Velké díky i  p. Josefu Vavřínovi – lesnímu pedagogovi, který zastupoval Městské Lesy Rožnov p/R. Na jeho stanovišti se zdržovaly děti nejvíce, protože měl velmi poutavé předměty – lesní rohy, parohy, kůže , obrázky apod… Děti byly velmi zvídavé a komunikativní.

U hmyzího domečku – p. Petr Dobrovolný / včelař/ - obeznámil děti se životem včel a jejich způsobu života, děti dle obrázku poznávaly včelky dle svých funkcí – dělnice, kojička, matka, bojovnice apod…

Děkujeme p. Halaštovi, který nám vyrobil nádherné klíče, které si děti samy vymalovaly a mohly otevřít jarní zahradu.

Nesmíme zapomenout i na p. Katku Němcovou a jejího manžela, kteří nám přinesli nové bylinky do bylinkové spirály a na závěr celého dopoledne jsme dali do KOMPOSTU KALIFORNSKÉ ŽÍŽALY, které zpracovávají kuchyňský odpad, trávu. Díky tomuto zpracovávání  vzniká velmi krásná hlína  -hnojivo!

Rozvíjení vztahu k přírodě a vedení dětí k péči o náš společný domov jedním týdnem určitě neskončil.

Zapsala:                  Jana Martinková

Hana Crhová

Osázení vyvýšených záhonů

Více článků...